אודות הפסטיבל - פסטיבל ישראל

עדכונים

אודות הפסטיבל

פסטיבל ישראל הוא פסטיבל בינלאומי עכשווי המציג מנעד רחב של מופעי מחול, מוזיקה, תיאטרון, פרפורמנס, ווידיאו ארט, ומיצג. מדי שנה מציע הפסטיבל למבקריו מגוון עשיר של הפקות איכות מרחבי העולם, הפקות מקור ישראליות של להקות מובילות ויוצרים עצמאיים, ומופעי רחוב הפתוחים לקהל הרחב.

לאורך 59 השנים מאז היווסדו קנה לעצמו הפסטיבל מוניטין של אירוע יוקרתי, פורץ דרך ונועז. התוכנית האמנותית העשירה שהוא מציג כוללת מופעים של יוצרים אייקונים ושל יוצרים צעירים המציגים מגמות ושפות בימתיות חדשות מקוריות שמאתגרות תפישות אמנותיות רווחות ומעשיר אותן.

בין האמנים והיוצרים שהיו אורחי הפסטיבל ניתן למנות את רוברט וילסון, רומיאו קסטלוצ'י, יאן פאבר, מוריס בז'אר, אלווין איילי, פיטר ברוק, דניאל בארנבוים, להקות המחול של מרס קאנינגהם, טרישה בראון ולוסינדה צ'יילדס, אנג'ליקה לידל, מרלן מונטיירו פריטאס, קסבייה לה רוי, טום לוז, ליה רודריגז ועוד. בין היוצרים הישראלים שהתארחו בפסטיבל ניתן למנות את להקת כוורת (האיחוד), שלום חנוך, אייל וייזר, יוסי יזרעאלי, יונתן לוי, עדינה בר און ורבים אחרים.

בהיותו במה מרכזית לשיח אמנותי ולהעשרה מקצועית, מתקיימים בימי הפסטיבל כנסים, ימי עיון, מפגשים מקצועיים וסדנאות אמן עם יוצרים אורחים. לאורך השנה נשמרים קשרים עם נציגי סטודנטים ובתי ספר מובילים לאמנויות דוגמת בצלאל האקדמיה לאמנות ועיצוב, מוסררה – ביה"ס הרב תחומי לאמנות וחברה ע"ש נגר, סטודיו למשחק ניסן נתיב, בית הספר לתיאטרון חזותי והאקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים ועם קבוצות יוצרים בהן מוסללה, האינקובטור, קבוצת התיאטרון הירושלמי ואחרים, קשרים המניבים שיתופי פעולה יצירתיים חשובים.

לפסטיבל מודעות חברתית גבוהה וערכים חינוכיים וקהילתיים. כדי להנגיש את תכניו למבקרים רבים ככל הניתן, אירועים ומופעים רבים פתוחים לקהל הרחב ללא תשלום, וכרטיסים למופעים האחרים מסובסדים ומציעים הנחות לחיילים, לסטודנטים, לקשישים, לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, לאנשים עם מוגבלויות ועוד. אירועי הפסטיבל משובצים באופן המאפשר לכמה שיותר אנשים לצפות בכמה שיותר מופעים ולנוע בקלילות בין המוכר לחדש.

משבר האקלים מחייב אותנו לחשיבה ארגונית מחודשת לצמצום טביעת הרגל האקולוגית של הפסטיבל. השנה הפסקנו את השימוש בכלים חד-פעמיים ובבקבוקי פלסטיק, הפחתנו באופן משמעותי את השימוש בנייר, תגברנו את מערך ההסעות הציבוריות, ובליווי עמותת אדם טבע ודין אנחנו לומדים כיצד לטפל בפסולת, כיצד להרחיב אפשרויות לאיזון צריכת פחמן ועוד.

הפסטיבל, שמושך אליו למעלה מ-30,000 מבקרות ומבקרים מירושלים, מרחבי הארץ ומהעולם, הוא אחד מנכסי התרבות החשובים בישראל, וחיוני לקידומה של ירושלים ולשמירה על צביונה הרב-תרבותי.

הפסטיבל נתמך על ידי מנהל תרבות של משרד התרבות והספורט, עיריית ירושלים, הקרן לירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים, חברת עדן, שגרירויות, קרנות ציבוריות ופרטיות וחסויות עסקיות.

פסטיבל ישראל חבר בארגון הפסטיבלים האירופי (EFA), בהתאחדות פסטיבלי דרך המשי ובפורום מוסדות התרבות הארצי.


ברכת מנכ"ל הפסטיבל

חברים ותיקים וידידים חדשים, קהל יקר,

אנחנו נרגשים שפסטיבל ישראל, שהיה אמור להתקיים בין ה 4-20 ביוני אך נדחה עקב מגפת הקורונה וההגבלות אשר הוטלו על ידי רשויות המדינה, יתקיים השנה במתכונת מותאמת לנסיבות ולתו הסגול בין ה 3-12 בספטמבר.

כמו ניהול החיים עצמם בימים אלה ובהם כל פעילות עסקית ואמנותית, קיום הפסטיבל בתנאי אי-ודאות ובמציאות שמשתנה מרגע לרגע הוא אתגר אמנותי, הפקתי וניהולי יומיומי. ועם זאת, אל מול הטרגדיה הרפואית, הריחוק החברתי, השבר הכלכלי והשסעים הפוליטיים המציפים את חיינו, אנחנו רואים חשיבות עצומה בשמירה על רצף של עשייה תרבותית, חברתית וקהילתית לרווחת הקהל אך גם לרווחתם של האמנים, נותני השירותים המקצועיים והעובדים הנמנים עם סקטור התרבות. 

התוכנית האמנותית, שגובשה עוד טרם פרצה המגפה, נוגעת באמצעות המופעים וההתרחשויות בסוגיות שעמן כולנו כחברה מתמודדים עתה – קהילה, מפגש, נגיעה, אמפתיה, מצבי חירום ופינוי, אינדיבידואליזם וטכנולוגיה, גילנות, דמוקרטיה, קבלת האחר ועוד. התערבויות אמנותיות בקהילה ובמוסדות ציבור, מפגשי אמן וכנסים מקצועיים יעסקו במקומה של התרבות ובתפקידה במציאות המשתנה, ואנחנו מאמינים שהצפת הערכים הללו דרך האמנות החיה לא רק חשובה ומעוררת השראה כתמיד אלא גם רלוונטית ודחופה מאי פעם. 

לצד פסטיבל ישראל, הוחלט להקדים ולקיים את פסטיבל הג'אז הבינלאומי בירושלים, מבית היוצר של פסטיבל ישראל, בניהולו האמנותי של החצוצרן אבישי כהן ובשיתוף הצוללת הצהובה ומוזיאון ישראל. פסטיבל הג'אז יתקיים בגן הפסלים ובגלריות המרהיבות של מוזיאון ישראל בין 8 ל-10 בספטמבר, ושני הפסטיבלים יקיימו כמה אירועים משותפים.

בעודנו נאבקים בנחישות לצד עשרות אלפי אנשי המקצוע להשבת התרבות למסלול פעילות שוטף בצל המגפה, ובתקווה שעד מועד תחילת שני הפסטיבלים האולמות אכן ייפתחו מחדש ויתאפשר לקיים מופעים חיים בנוכחות קהל, אנחנו נערכים לצלם את המופעים ולשדרם באתר הפסטיבל, ולצרף להם חבילות תוכן מעשירות הכוללות תיעוד תהליכי יצירה, ראיונות עם אמנים ומבצעים ושיתוף הצופים. 

אנחנו מזמינים אתכם למפגש מרגש עם האמנות ובינינו לבין עצמנו. זו הזמנה לחוות מופעים המבקשים להאיר את עולמנו ולשאת אותנו לעולמות רחוקים, להציג נקודות מבט שונות, לעורר שיח, לגעת, לרתק ולרגש. 

פסטיבל ישראל 2020 מוקדש לכל היוצרים והיוצרות שעושים את העולם שלנו טוב יותר.  

זה לא שאין חיים בלי תרבות; תרבות היא החיים, ועשייה תרבותית היא המחאה שלנו.

מחכים לכן ולכם בקוצר רוח,

לימים טובים,
איל וצוות הפסטיבל

ברכת המנהל האמנותי

קהל יקר,

תכנון תוכניות וניסיון לכתוב עליהן מילים בימים רוויי אי-ודאות אלה הם פעולות שמלוות בתחושות מורכבות. מצד אחד, ישנו הרצון לפעול בדחיפות בעקבות השבר שנוצר. מהצד האחר, המצב ההפכפך משנה תדיר את אפשרויות ההתייחסות הראויות.

הריחוק החברתי שנכפה עלינו פיזית והקשיים שהביא איתו מולידים כאן ובעולם כולו מחשבה מחודשת על קרבה ועל סולידריות. החשדנות כלפי האחר, שנובעת מהיותו נשא פוטנציאלי, מלווה בהבנה שללא שיתוף פעולה עם אותו אחר לא נוכל להתקדם במציאת פתרון. ומשבר הקורונה? משטח לנו ולעולם את האגו, ולוחש לנו באוזן להתחיל לחשוב אחרת – לשים את האחר תחת האור שלנו.

בחומרים שתפגשו בפסטיבל ישראל טמון חיפוש אחר אמנות שמבקשת לצאת מסביבתה המוכרת, לפגוש ציבור, ולכונן יחד אתו, כשותף יוצר, מרחב שמנסה להבין איך להדביק האחד את האחר ברעיונות חדשים, באמפתיה וביצירתיות.
אל היצירות והיוצרים ששרדו איתנו את תהפוכות המשבר ואף התאימו את עצמם למגבלות המתבקשות נוספו פרויקטים חדשים שמתמקדים בנגיעה קרובה בקהילות מגוונות ("שגרה מוסדית" ו"התנגדויות רכות") ובשאלת הרלוונטיות של האמנות (המרחקה – יום של פעילות, חשיבה ויצירה).

לא נותר לנו אלא לפעול מתוך ראייה מחודדת ופתוחה שאמנם מכוונת לטווח קצר אבל חיונית מאוד לקיום פעולת האמנות. במקביל חשוב שנקדם שיח שדולה את האפשרויות הקיימות מתוך הנסיבות הנזילות, ובכוחות משותפים נדמיין את העתיד.

הצטרפו אלינו – אל היוצרים ואל הקהילות שמחפשים קרבה בימים שבהם אנחנו מיטלטלים בין מציאות מוכרת לחדשה.

איציק ג'ולי


צוות הפסטיבל

פסטיבל ישראל ירושלים, מיסודו של אהרון צבי פרופס ז"ל, בחסות משרד התרבות והספורט, עיריית ירושלים והקרן לירושלים

צוות הפסטיבל:
איל שר, מנכ״ל. אביבה ניר גלעדי, ע׳ מנכ"ל. איציק ג'ולי, מנהל אמנותי. מירי מנירב, מפיקה. עדי שפי, מנהלת שיווק. שירה ויטלי, מנהלת תוכן וקשרי חוץ. מרב קידר, מנהלת מכירות. דינה אשכנזי, חשבת. גבריאל גודמן, מפיק בפועל. מיקה קופפר, מתאמת תוכן.

חברי עמותת פסטיבל ישראל:
דן הלפרן, יו״ר, יחזקאל בייניש, יצחק בן ניסים, יורם ברוורמן, אורלי דורון, חנה הרצמן, מיכה ינון, נילי כהן, ד״ר טל כוכבי, יונתן לבני, זיו נבו קולמן, ברי סבירסקי, עידית עמיחי, ענת צור
ועדת ביקורת: פרופ' לאה אחדות, עו"ד רות הורן

יחסי ציבור: לפידות תקשורת – אורה לפידות, עדי צורף־פלדמן 
יחסי ציבור מגזר רוסי: סופיה נימלשטיין 
עיצוב גרפי: הליגה – קובי לוי, מאיה וספי, רוני קרדי
אתר: R2K – רותם טל, חליל ג'רבאן, נוף הררי
מדיה חברתית ודיגיטל: 6 degs- אייל בסון וסער גמזו
כתיבת תוכן מופעים: שירה ויטלי 
עריכת לשון: גל קוסטריצה 
תרגום לאנגלית: מאיה שמעוני 
תרגום אתר לרוסית: לאה גרינשפן, אנה אירוביץ׳ 
תרגום אתר לערבית: סקטורס – עולא בדין
משרד מכירת כרטיסים: איוונטר

צילום ושידור פסטיבל ישראל:
מפיק אחראי: רותם בן חמו
במאי אחראי: מארק ז'לקובסקי
מנהל טכני: דן תפוח
סרטונים "מאחורי הקלעים"
במאי: רותם בן חמו
צוות צילום: סינמרק
מפיקה בפועל: נועם גרשלר
הבאה לשידור:  סקרינז.לייב

משרד רואה חשבון: אברהם בכר ושות' / מבקר פנים: רו"ח עופר ססובר / יעוץ משפטי: עו"ד תמר פיינברג

אזור ראשי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z