אודות הפסטיבל

פסטיבל ישראל הוא פסטיבל בינלאומי עכשווי המציג מנעד רחב של מופעי מחול, מוזיקה, תיאטרון, פרפורמנס, ווידיאו ארט, ומיצג. מדי שנה מציע הפסטיבל למבקריו מגוון עשיר של הפקות איכות מרחבי העולם, הפקות מקור ישראליות של להקות מובילות ויוצרים עצמאיים, ומופעי רחוב הפתוחים לקהל הרחב.

לאורך 58 השנים מאז היווסדו קנה לעצמו הפסטיבל מוניטין של אירוע יוקרתי, פורץ דרך ונועז. התוכנית האמנותית העשירה שהוא מציג כוללת מופעים של יוצרים אייקונים ושל יוצרים צעירים המציגים מגמות ושפות בימתיות חדשות מקוריות שמאתגרות תפישות אמנותיות רווחות ומעשיר אותן.

בין האמנים והיוצרים שהיו אורחי הפסטיבל ניתן למנות את רוברט וילסון, רומיאו קסטלוצ'י, יאן פאבר, מוריס בז'אר, אלווין איילי, פיטר ברוק, דניאל בארנבוים, להקות המחול של מרס קאנינגהם, טרישה בראון ולוסינדה צ'יילדס, אנג'ליקה לידל, מרלן מונטיירו פריטאס, קסבייה לה רוי, טום לוז, ליה רודריגז ועוד. בין היוצרים הישראלים שהתארחו בפסטיבל ניתן למנות את להקת כוורת (האיחוד), שלום חנוך, אייל וייזר, יוסי יזרעאלי, יונתן לוי, עדינה בר און ורבים אחרים.

בהיותו במה מרכזית לשיח אמנותי ולהעשרה מקצועית, מתקיימים בימי הפסטיבל כנסים, ימי עיון, מפגשים מקצועיים וסדנאות אמן עם יוצרים אורחים. לאורך השנה נשמרים קשרים עם נציגי סטודנטים ובתי ספר מובילים לאמנויות דוגמת בצלאל האקדמיה לאמנות ועיצוב, מוסררה – ביה"ס הרב תחומי לאמנות וחברה ע"ש נגר, סטודיו למשחק ניסן נתיב, בית הספר לתיאטרון חזותי והאקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים ועם קבוצות יוצרים בהן מוסללה, האינקובטור, קבוצת התיאטרון הירושלמי ואחרים, קשרים המניבים שיתופי פעולה יצירתיים חשובים.

לפסטיבל מודעות חברתית גבוהה וערכים חינוכיים וקהילתיים. כדי להנגיש את תכניו למבקרים רבים ככל הניתן, אירועים ומופעים רבים פתוחים לקהל הרחב ללא תשלום, וכרטיסים למופעים האחרים מסובסדים ומציעים הנחות לחיילים, לסטודנטים, לקשישים, לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, לאנשים עם מוגבלויות ועוד.

הפסטיבל, שמושך אליו למעלה מ-30,000 מבקרות ומבקרים מירושלים, מרחבי הארץ ומהעולם, הוא אחד מנכסי התרבות החשובים בישראל, וחיוני לקידומה של ירושלים ולשמירה על צביונה הרב-תרבותי והקוסמופוליטי.

הפסטיבל נתמך על ידי מנהל תרבות של משרד התרבות והספורט, עיריית ירושלים, הקרן לירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים, חברת עדן, שגרירויות, קרנות ציבוריות ופרטיות וחסויות עסקיות.

הפסטיבל חבר בהתאחדות פסטיבלי דרך המשי ובארגון הפסטיבלים האירופי (EFA), ואף זכה מטעמו בתו איכות מיוחד על "קו אמנותי שמציג יצירות קלאסיות לצד עשייה אמנותית חדשנית ופורצת גבולות, מחבר בין המקומי לבינלאומי ותורם באמצעות פעילותו התרבותית לבניית גשרים בין העמים."

התוכנית האמנותית של פסטיבל 2019 נותנת ביטוי לזהויות תרבותיות שונות תוך שהיא בוחנת את גבולות היצירה, חושפת את מנגנון הפוליטיקה של הזהויות, מערערת על ההפרדות המוסכמות בין "יוצר" ל"קהל" ובין "אני" ל"אחר", ומצביעה על הנזילות של ההגדרות האלה.

המופעים יתקיימו בתיאטרון ירושלים, במגדל דוד, במוזיאון האסלאם, במוזיאון הטבע, בבניין עיריית ירושלים, בשכונת עין כרם ובבית נקופה, ויצרו מרחב אמנותי המאפשר חיבור ייחודי מעורר השראה בין היוצרים לצופים.

השנה נארח בפסטיבל יצירות מאת יפטה ואן דינטר, דבורה היי, פיליפ קן, סטיבן כהן, מרטין צימרמן, רובין אורלין, מרסלו אוולין, בלט קולברג וקבוצת התיאטרון .Song of the Goat Theatre לצד אלה יוצגו בהופעות בכורה יצירות ישראליות של תיאטרון קליפה, תיאטרון אלעד, צבי סהר ואנסמבל עיתים, קבוצת זיק, מקהלת גיא בן הינום, תזמורת המהפכה וקבוצת תיאטרון DAVAI.

אירוע הפתיחה של הפסטיבל הוא הפקת מקור שנוצרה במיוחד לכבוד פסטיבל 2019. תחת כיפת השמים, בהובלתו האמנותית של גלעד כהנא, יתאחדו מיטב יצרני הביט של סצנת המוזיקה הישראלית לערב חגיגי אחד. בין המשתתפים: עטר מיינר, דור שלוש, ראסטה חי, אלמוג דרור, עדן דרסו, הדיג'טל מונקס, תומר יוסף, גילי יאלו, Elisee, A-WA, פלד, Ape band.


דבר המנכ"ל

קהל יקר,

אנחנו נרגשים להציג בפניכם את התוכנית האמנותית של פסטיבל ישראל ה-58, ולהזמינכם ליהנות ממיטב העשייה הבימתית העכשווית בארץ ובעולם – מופעים בלתי רגילים שיפתחו לנו צוהר לעולמות לא מוכרים, יאירו את העולם המוכר לנו באור חדש, יערערו, ירגיזו, יצחיקו, ירגשו ויעוררו השראה. פסטיבל הוא הרפתקה. בואו לראות שניים… שלושה… ארבעה מופעים – זה הזמן לצאת מהשגרה.

אנחנו רואים בעשייה תרבותית אמצעי ייחודי ליצירת מרחב למפגש ולדיאלוג. אנחנו מאמינים שאחד מתפקידיה של האמנות הוא להושיט יד מבעד לחומות האמיתיות והמדומיינות המפרידות בין אנשים, קהילות, עמים, שאם לא כן לעולם לא נכיר את ״האחר״ אלא באמצעות מתווכים, פוליטיקאים או התקשורת.

לאמנות במיטבה יש הכוח לחקור עולמות נסתרים ולהאיר אותם, להציב בפנינו מראה, לעורר לחשיבה, לאמפתיה, להזדהות, להבנה ולשמש גשר. יש המבקשים להצר את מרחב החופש האמנותי מחשש פן העיסוק בנושאים שנויים במחלוקת ייתן ביטוי לרעיונות הנוגדים את עמדותיהם. פסטיבל ישראל אינו עוסק בחשש הזה; התוכנית האמנותית שלנו נקבעת באופן נחרץ על פי קריטריון אחד ויחיד – איכות אמנותית.

תודתנו למשרד התרבות, לעיריית ירושלים, לקרן לירושלים, למפעל הפיס, לשגרירויות, לחברות העסקיות ולתורמים הפרטיים השותפים לערכיו של הפסטיבל ולמאמצינו להגשים את חזונו, להעשיר את נוף התרבות בישראל, להרחיב את השיח האמנותי, ולתרום לצביונה הרב-תרבותי של ירושלים ולשלום בין העמים.

תודה לחברי הוועד המנהל.
תודה לצוות הפסטיבל המקצועי והמסור בעולם.
תודה לכל היוצרים המשתתפים בפסטיבל.
ותודה לכם, קהל יקר, על השתתפותכם במסע המרתק הזה שלנו יחדיו.

להתראות בפסטיבל!
איל שר
מנכ"ל

דבר המנהל האמנותי

למבקרים השבים – אני שמח שאתם כאן; למצטרפים – נעים להכיר.

בזמנים האלה כנראה שחייבים לדבר על זהות – מה היא עושה לנו ואיך היא פועלת עלינו, מה הם הכוחות שמרכזים את השיח הזה ולאן הן מובילים אותו, ואיפה ניצבת התרבות ומה תפקידה בנושא.

חלק ניכר מהמופעים שבחרנו לפסטיבל 2019 יעסקו באופן ישיר ובאופן עקיף בשדה הזה, וינסו
להאיר את ריבוי הקולות החברתיים והאישיים הטמונים בליבת הזהות ובוויכוח שנוצר סביבה. חלק מהקולות האמנותיים בתוכנית הפסטיבל נוגעים ברצון לבחון חוויות קבוצתיות רחבות; קולות אחרים מפנים מבט לאישי ולפרטי, וכולם כאחד יוצרים טרנספורמציה למושגים מוכרים, ומשרטטים להם גבולות אסתטיים שמחדדים את המשמעות של היותנו יחידים שלעיתים מנסים להיטמע בהמון, ולעיתים מבקשים לדמיין את העצמיות שלנו זוהרת באפלת הלילה.

אתם מוזמנים באהבה גדולה לחלוק איתנו את השַיט של 2019. מבטיחים טלטלות חיוניות.

בברכה,
איציק ג'ולי
מנהל אמנותי


צוות הפסטיבל

פסטיבל ישראל ירושלים, מיסודו של אהרון צבי פרופס ז"ל, בחסות משרד התרבות והספורט, עיריית ירושלים והקרן לירושלים

צוות הפסטיבל:
איל שר, מנכ״ל. אביבה ניר גלעדי, ע׳ מנכ"ל. איציק ג'ולי, מנהל אמנותי. מירי מנירב, מפיקה. עדי שפי, מנהלת שיווק. שירה ויטלי, מנהלת תוכן וקשרי חוץ. מרב קידר, מנהלת מכירות, דינה אשכנזי, חשבת. גבריאל גודמן, מפיק בפועל. מעיין נבון, מתאמת הפקה. לאה סטורה, מתאמת תוכן

חברי עמותת פסטיבל ישראל:
דן הלפרין, יו״ר, יחזקאל בייניש, יצחק בן ניסים, יורם ברוורמן, אורלי דורון, חנה הרצמן, מיכה ינון, נילי כהן, יונתן לבני, זיו נבו קולמן, ברי סבירסקי, עידית עמיחי, רותה פלד, ענת צור
ועדת ביקורת: פרופ' לאה אחדות, עו"ד רות הורן

יחסי ציבור: לפידות תקשורת – אורה לפידות, עדי צורף־פלדמן / יחסי ציבור מגזר רוסי: סופיה נימלשטיין / יחסי ציבור בינלאומי – לידיה ויצמן, קרוליין שפירו 
עיצוב גרפי: הליגה – קובי לוי 
אתר RSVP :  ניב פרחי, שגיא בנדואיל, נוף הררי, חליל ג'רבאן 
מדיה חברתית ודיגיטל: 6 degs- אייל בסון, אנלוג – יובל הרינג 
בימוי ועריכת סרטונים: יאיר מוס 
כתיבת תוכן מופעים: שירה ויטלי 
עריכת לשון: גל קוסטוריצה 
תרגום לאנגלית: מאיה שמעוני 
תרגום אתר לרוסית: לאה גרינשפן, אנה אירוביץ׳ 
תרגום אתר לערבית: סקטורס – מטאנס פרח 
משרד מכירת כרטיסים: בימות 
משרד רואה חשבון: אברהם בכר ושות' / מבקר פנים: רו"ח עופר ססובר / יעוץ משפטי: עו"ד תמר פיינברג

אזור ראשי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z