עדכונים

אות השני

heartספרדאנחליקה לידל / Atra Bilis Teatro

"בהשראת "אות השני" מאת נתניאל הות'ורן המחזאית הספרדייה מרכיבה זר מרהיב של סצנות שמתעלמות מאיסורים וקוראות תיגר על פוריטניות"
Libération, 2019

אנחליקה לידל היא אמנית טוטאלית, מהפרפורמריות המרתקות והמרכזיות שפועלות כיום בעולם התיאטרון. לאחר הופעתה המהפנטת בפסטיבל ישראל 2017 היא שבה במופע המבוסס על "אות השני", ספרו של נתניאל הות'ורן (1850) ומהיצירות החשובות בספרות האמריקאית.

הות'ורן ממקם אותנו בבוסטון הפוריטנית של המאה ה-17, ומגולל את סיפורה של הסטר פרין, אישה צעירה העומדת למשפט באשמת ניאוף, חטא שלפי החוק המקראי מטיל חרפה על החברה כולה. הסטר נידונה לנידוי מהקהילה, ומחויבת לעטות על בגדיה את האות A המסמנת את חטאה – adultery (ניאוף).

על הבמה מותחת לידל קו מקשר בין המורשת הפוריטנית הדכאנית של אז לבין פוריטניות עכשווית המונהגת בשם הרציונל. בהופעה עוצמתית היא מבקשת לשחרר את האנושות מאשמה, ומציעה את עצמה לשאת את אות הקלון על חוסר המוסריות. עבור לידל ה-A משנה משמעות ומייצגת את האמן (Artist), אותה (Angélica), את ארטו (Artaud).

מבועתת מכך שקולה של התקינות הפוליטית יחלחל אל האמנות, היא מציגה על בימת התיאטרון את מה שנחשב לטאבו, את להבות התשוקה ואת תאוות הבשרים, ומבקשת ליצור את גן העדן – מרחב חופשי מאשמה שבו החטא מתרוקן ממשמעות.

שיתוף:
אזור ראשי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z