60 שנה לאחר הצהרתו הדרמטית של דוד בן-גוריון על לכידתו של אדולף אייכמן, קבוצת "פאתוס מאתוס" חוזרת אל אחד המשפטים המדוברים ביותר בתולדות ישראל – משפט אייכמן. 

פרויקט אייכמן-טרמינל 1 הוא אירוע בימתי רב-תחומי – טקס שחזור למצלמה ולקהל המאפשר להשמיע מחדש את אותם קולות שהדהדו בשנת 1961 במשכן "בית העם" (כיום מרכז ז'ראר בכר) בירושלים, ולשוב להוריקן הציבורי שהגיע בעקבות המשפט.

בהשראת תוכנית הרדיו "כשאייכמן נכנס אלינו הביתה", ששודרה לראשונה ב-2002 והביאה עדויות מפיהם של אנשים שונים שחייהם השתנו בעקבות המשפט, יוביל אותנו השדרן דורי בן זאב בין חומרי הארכיון, העדויות האישיות, המחקרים וחומרי התקשורת של המשפט, אל עבר מסע שישלב בין קול, תנועה, אור והקרנה. הקהל יוזמן להתמקם בתפקיד העד, לצלול אל הנרטיבים השונים שעלו במשפט, להיחשף לפעולתה של מכונת התיאטרון שמנגנוניה עברו טלטלה בעקבות ההגבלות שתבעה המגיפה ולחפש ביחד עם היוצרים אחר חוף מבטחים בתקופה טרופה זו.

קבוצת "פאתוס מאתוס" בוחנת באמצעות המשפט את טלטלת התקופה הנוכחית המאופיינת בקריסת מערכות, ומזכירה לנו את אזהרתה של חנה ארנדט בדבר הסכנה שבציות ללא מחשבה וביקורת,  אזהרה שנראית היום רלוונטית מתמיד. 

מתוך המגע עם המשפט ועם הסיפורים האישיים, תשוב ותצוף השאלה העמוקה והרחבה הן בדבר התנאים שמאפשרים למציאות מסוימת (חברתית ותרבותית) להתקיים וכיצד באפשרותנו להתנגד

גם מופע זה הוא חלק ממשמרת לילה, ערב חד פעמי, גדוש מופעי מוזיקה, מחול, תיאטרון ופרפומנס
תודה והוקרה רבה לקרן לירושלים על תמיכתה בפרוייקט זו השנה הרביעית.

מידע נוסף