לקראת שנת ה-70 לייסודה של להקת מחול ענבל, הכוריאוגרף מור שני וחברי הלהקה יצרו מחווה למייסדת הקבוצה – הכוריאוגרפית וזוכת פרס ישראל שרה לוי-תנאי. בזמן שהגחליליות נעלמות הוא הזמנה לדמיין מחדש את יצירתה של לוי-תנאי ואת השפה הכוריאוגרפית שייחדה אותה בקונטקסט תרבותי-עכשווי.

בעבודה הנוכחית אלמנטים מחוליים שהניחה לוי-תנאי וקשורים במסורת, בלוקאליות ובעממיות משולבים עם רעיונות שקשורים ברוח התקופה ובגלובליזציה, ומתמוססים באורה המסנוור של תרבות הצריכה. "זהו אותו אור ממשי שמעלים את הגחליליות מערינו המשוכפלות ואיתן את זוהרן הקלוש", אומר שני, ומציין שבתהליך יצירת העבודה הושפע מהספר הישרדות הגחליליות מאת ז'ורז' דידי-הוברמן. שני מבקש לרקוד אל מחוץ לעברה המפואר של הלהקה, ועם זאת לשמר את האיכות העדינה, המהבהבת, של "המחולות הנעלמים", ולמצוא בהם אפשרויות חדשות של תנועה.

להקת מחול ענבל נוסדה ב-1949 על ידי שרה לוי-תנאי ומטרתה היתה לשמר את המסורת העשירה של תרבות יהודי תימן ולהמשיך אותה. לוי-תנאי, שעבדה בתחילת הדרך עם קבוצת רקדנים בני העדה התימנית, הצליחה לשלב בעבודותיה בין התרבות היהודית-מזרחית לבין עשייה חדשה בתוך שדה המחול המודרני.

 

מופעי המחול הישראליים בפסטיבל ישראל

בחסות אלטשולר שחם בית השקעות

מידע נוסף