קול קורא - "המרקחה" - פסטיבל ישראל

קול קורא - "המרקחה"

פסטיבל ישראל 2020: קול קורא לכתיבת טקסטים

חיוניות ואמנות – האם יש על מה לדבר?
בשנים האחרונות שדה האמנות המקומי ספג חבטות קשות. ביקורות שונות הושמעו על אליטיסטיות וניתוק, פעילות במנגנונים סגורים ועל חוסר רלוונטיות לציבור הרחב. בשיח הצולב הזה נראה שכוחה המאחד והחיוני של האמנות נשכח, ושמהלכים שיש בהם פוטנציאל לקרב ציבור ליצירה ולחבר ביניהם באופן עמוק נדחקו.
משבר הקורונה הרחיק את המגע עם האמנות אף יותר. הוא הציף שאלות בדבר מנגנוני חיים, שגרות קיום ושינויים מחויבי מציאות, לרבות שאלות שעניינן חיוניותה של האמנות בנוף ובזמן, אופני היצירה במציאות רצופת מגבלות, והאופן שבו היא יכולה להגיע לציבור ולקיים איתו דיאלוג מעמיק ומעשיר.
הדרך השכיחה שבה ציבור חווה אמנות היא דרך אובייקט: האמן יוצר מופע, תערוכה, יצירה מוזיקלית וכו' ואת היצירה הוא מציע לקהל, וכך נוצר השיח, המגע. לצד המערך הזה מתקיים גם מערך של אמנות מעורבת חברתית שמקיימת שיח ומנגישה אמנות באופן שונה, בחיפוש אחר שיתוף פעולה מלא עם הקהילה.
ובכן, מה הם הצרכים האמנותיים והתרבותיים החדשים (חברתיים ופוליטיים) שמתעוררים עתה, במציאות של משבר?
אנו מזמינים אתכם לזהות את הצרכים האלה ולהרהר בהם; מה תפקידה על האמנות בעת הזו? האם האמנות עושה את המיטב על מנת להגיע להיות חלק בלתי נפרד מחייו של הציבור? מה מקומו של הציבור ומה תפקידו? איך ניתן לשתף אותו? איך יראה עתיד עולם האמנות?
לעיונכם שלושה מאמרים. נשמח אם תקראו אותם ותבחרו להתייחס אליהם רעיונית ואופרטיבית, בדגש על שינוי אופני פעולה בעולם האמנות.

פרנקו בראדי ביפו – למה אמנים?
• יאיר אסולין – התרבות חדלה להיות רלוונטית
• כרמן סאלאס –What should we expect from art in the next few years/decades? And what is art, anyway?

את הטקסטים יש לשלוח ל: israelfestival.ifj@gmail.com
בשורת הנושא יש לציין: קול קורא לכתיבת טקסטים
היקף הטקסט – עד 500 מילה.
תאריך אחרון לשליחת טקסטים: 24.8.2020
כותבי טקסטים נבחרים יוזמנו להציג את רעיונותיהם בכנס המרקחה – יום פעילות, יצירה וחשיבה על הרלוונטיות של האמנות שיתקיים ב-7.9.2020 במסגרת פסטיבל ישראל.
טקסטים נבחרים אחרים יפורסמו במדיה הדיגיטלית באישור הכותבים.

* ההרשמה למרקחה פתוחה לכולם ואינה מותנת בכתיבת טקסט – לינק להרשמה  

אזור ראשי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z